2026 Stronghaul UATS-76X14 76" X 14′ ALUMINUM TANDEM
Inventory Details
ConditionNew
Year2026
MakeStronghaul
ModelUATS-76X14
Trim76" X 14′ ALUMINUM TANDEM
Stock NumberSN-296
CategoryTrailer
Sub CategoryUtility
Category Labelaluminum
Key Features
Aluminum Rims
LED Lighting - Exterior
Ramp
Spare Tire Mount
Tie-down system
Warranty
Description
ALUMINUM UTILITY TRAILER. GREAT FOR ATV, SIDE BY SIDE, MOTORCYCLE OR JUST UTILITY
BRAND NEW 2026 76 X 14′ TANDEM 7000 LBS GVWR ALUMINUM
By STRONGHAUL
CALL, TEXT OR EMAIL TO VIEW –
 (780) 918-0016 Edmonton location
MAXIMIZE YOUR PAYLOAD
WITH LIGHT WEIGHT ALUMINUM !!
82" X 14′ Tandem solid side  -
***FINANCING AVAILABLE***
(82 x 16′ & 18′ Also Available)
ADVANTAGES OF ALUMINUM:
*LIGHT 1410lb CURB WEIGHT TO MAXIMIZE PAYLOAD of 5590lb
*NO RUST
*ALWAYS LOOKS NEW!
*BETTER RESALE
CANADIAN MADE!!! CANADIAN PRICED!!!
INCLUDES:
*SPARE TIRE MOUNT W/ MATCHING SPARE
**3000lb CAPACITY BI-FOLD RAMP GATE
*2 X 8 DOUGLAS FIR DECK
*LED LIGHTS WITH ALL ENCLOSED WIRING
*5000 LB JACK
*3500 LB EZ LUBE AXLE x 2 (7000lbs GVW)
*ST205/75/R15 RADIAL TIRES
*5 BOLT PATTERN 15 inch ALUMINUM WHEELS!